Державна художня середня школа імені Т.Г.Шевченка є провідним державним навчальним закладом такого профілю в Україні. Головною метою її завжди була і залишається навчання та підготовка найобдарованіших дітей в галузі образотворчого мистецтва до вищих художніх навчальних закладів.
Передісторія школи розпочалсь на початку ХХ сторіччя, коли у Києві вперше відкрились тимчасові класи живопису, малюнку та креслення. Протягом трьох десятиріч йшли реорганізаційні зміни структури і назв, викликані кардинальними історичними подіями. Проте засади академічної освіти, що були покладені в основу системи навчання, залишалися незмінними. Становлення Київської художньої школи тісно пов’язане з іменами таких видатних митців України, як академік В.М.Ніколаєв, В.К.Менк, Х.П.Платонов, Н.К.Пимоненко, Ф.Г.Кричевський, О.О.Мурашко, Ф.С.Красицький, К.Д.Трохименко та багато інших.
За даними Центрального державного архіву України 12 серпня 1937 року “Вісті Центрального Виконавчого Комітету” писали: “Просторий зал Київського Художнього інституту переповнений учнями. В залі тиша і дисципліна… іде іспит з малювання для майбутніх учнів першої в Союзі художньої десятирічки.” Крім того повідомлялося, що завершується будівництво нового будинку художньої десятирічки на 250 учнів по вулиці Володимирській 2 (у 1944 році приміщення надано історичному музею, нині Національний музей історії України). Проектування і будівництво очолив видатний архітектор Й.Ю.Каракіс. Особливістю було те, що на той час подібна споруда була першою не тільки у Києві, а й у державі.
Перший випуск вихованців Київської художньої середньої школи (КХСШ) отримав атестати про середню загальноосвітню і художню освіту 29 червня 1940 року, які вручав директор школи Сирота Йосип Аронович. Трагічні події Великої Вітчизняної війни призупинил діяльність Київської художньої середньої школи, учні разом зі своїм директором Футерманом Ароном Яковичем пішли на фронт.
Тільки у лютому 1944 року Київська художня середня школа імені Т.Г.Шевченка поновила свою роботу відповідно до Постанови Раднаркому УРСР № 547. Очолив школу Кравченко Сергій Тимофійович.
Керівниками Київської художньої середньої школи ім. Т.Г.Шевченка протягом 40-50-х років були Яблонський Георгій Миколайович, Ятченко Юлій Миколайович, Родін Микола Олексійович, Орлов Павло Павлович, кожним із них внесено свій вагомий вклад у формування середньої художньої освіти України, закладено міцні підвалини педагогічної системи унікального навчального закладу для найобдарованіших дітей, на які опираються нинішні викладачі.
З початку 60-х років цілий пласт історії школи у чверть сторіччя пов’язаний з ім’ям Олександра Федоровича Музики. Завдяки саме його енергійному керівництву школа у 1968-1969 роках отримала нарешті своє приміщення за нинішньою адресою по вулиці Кузьминській 4 в мальовничій зоні Сирецького парку.
Розпорядженням № 36-р від 22 січня 1968 року Ради Міністрів УРСР Київську художню середню школу імені Т.Г.Шевченка було реорганізовано в Республіканську художню середню школу імені Т.Г.Шевченка (РХСШ). Саме в ці роки склався основний педагогічнийколектив, що працює сьогодні.
Так з 1954 року плідно працює у школі викладачем світової літератури Буркова Наталія Миколаївна, понад 15 випускників старших класів зроблено ветеранами фахового циклу Литовченком Борисом Олександровичем, Титовою Ольгою Генадіївною, Шевченком Миколою Миколайовичем. Відтоді встановилася добра традиція повернення до школи найздібніших випускників у якості викладачів фахового циклу.
Державотворчі процеси незалежної України призвели до останнього перейменування школи.
З 10 червня 1993 року згідно наказу № 149 Міністерства культури України учбовий заклад має назву Державна художня середня школа імені Т.Г.Шевченка (ДХСШ).
За час свого існування школа виховала понад три тисячі обдарованих дітей. Талановиті випускники стали живописцями, графіками, скульпторами, архітекторами, отримали високі звання лауреатів державних премій, заслужених діячів мистецтв України та інші почесні нагороди, зробили і роблять вагомий внесок у розвиток національної художньої культури.
Відповідно до навчального процесу основними структурними підрозділами є фіхові відділення: живопису, скульптури, архітектури та декоративно-ужиткового мистецтва (кераміка).
Методичне керівництво процесом здобуття професійної майстерності здійснює Академія образотворчого мистецтва та архітектури України. Школа приймає талановитих дітей віком від 10 до 15 років, які витримали конкурсні іспити з фахових дисциплін та виявили особливі здібності в галузі образотворчого мистецтва.
Державна художня середня школа імені Т.Г.Шевченка належить до навчальних закладів, що забезпечують базову та повну загальну середню освіту. Випускники отримують відповідний документ про освіту державного зразка та свідоцтво про базову художню освіту.
Переважна більшість з випускників школи продовжує своє навчання у Академії образотворчого мистецтва та архітектури, а також інших художніх вузах України. Крім того велика кількість поступають до національних академій та коледжів Англії, Ізраїлю, Канади, Нідерландів, Польші, Чехії, США.
При школі є інтернат для дітей, що приїхали на навчання з різних регіонів України. Шкільна бібліотека налічує книжковий фонд понад 40 тисяч примірників із унікальними виданнями XVIII-XIX ст. з історії вітчизняного та зарубіжного мистецтва, художньої літератури тощо.